BNP Paribas Bank Polska liderem XVII Rankingu Odpowiedzialnych Firm

W siedemnastej edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm, pierwsze miejsce zajął BNP Paribas Bank Polska, który jest liderem rankingu czwarty raz w historii, a brał udział w ROF już dwanaście razy. Drugą pozycję na podium zajęły dwie firmy: Orange Polska oraz Credit Agricole Polska. Trzecie miejsce na podium zajęły zaś cztery firmy: Grupa Ergo Hestia, PGE Polska Grupa Energetyczna, Santander Bank Polska oraz Signify Poland.

Tuż poza podium znalazły się Coca-Cola HBC Polska, ING Bank Śląski, Lidl i Schumacher Packaging, natomiast na piątym miejscu zostały sklasyfikowane Carlsberg Polska, Jeronimo Martins Polska, LPP i Żywiec Zdrój.

W tym roku poziom ankiety był ponownie bardzo wysoki, a pytania były bardziej wymagające niż w zeszłorocznej edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm. W ankiecie zawarto w tym roku 60 pytań, w tym 10 dotyczących konkretnych wskaźników ilościowych. Warto jednak dodać, że choć pytania stawiały poprzeczkę jeszcze wyżej niż przed rokiem, to jednak bardzo wiele działających w Polsce firm zdołało uzyskać ponad połowę punktów, a znaleźć się w czołowej dziesiątce można było tylko wtedy, gdy zgromadziło się więcej niż 75 proc. możliwych do zdobycia punktów.

Jak w każdej edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm, wyróżniliśmy też branżowych liderów.

• W branży „bankowość, sektor finansowy i ubezpieczeniowy” kolejne pozycje na podium zajęły: BNP Paribas Bank Polska oraz Credit Agricole Polska, a na trzecim miejscu znalazły się Grupa Ergo Hestia oraz Santander Bank Polska.
  • W branży „dobra konsumpcyjne” na pierwszym miejscu podium stanęła Coca-Cola HBC Polska, drugie miejsce zajęły firmy Carlsberg Polska oraz Żywiec Zdrój, a trzecie miejsce należy do firmy L`Oreal Polska.
  • W branży „farmacja i medycyna” kolejne trzy miejsca na podium zajęły: Sanofi-Aventis, LUX MED oraz Zakłady Farmaceutyczne Polpharma.
  • W branży „paliwa, energetyka, wydobycie” zwycięzcą została PGE Polska Grupa Energetyczna, drugie miejsce zajęły Energa, Lubelski Węgiel Bogdanka oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne, na trzeciej pozycji sklasyfikowano zaś firmę Tauron Polska Energia.
  • W branży „produkcja przemysłowa i chemiczna” liderem została firma Signify Poland, a kolejne dwa miejsca zajęły Schumacher Packaging oraz Cemex Polska.
  • W branży „handel” liderem została firma Lidl, drugie miejsce zajęły Jeronimo Martins Polska oraz LPP, natomiast na trzecim miejscu sklasyfikowano firmę Kaufland Polska Markety.
  • W branży „transport, logistyka, usługi” pierwsze miejsce na podium zajęła firma CapGemini Polska, na drugiej pozycji znalazły się firmy Archicom oraz Stena Recycling, na trzeciej zaś firma Kuehne + Nagel.
  • W branży „telekomunikacja, technologia, media i rozrywka” kolejne trzy miejsca na podium zajmują Orange Polska, Emitel oraz Walstead.

Startupy Pozytywnego Wpływu

Rankingowi Odpowiedzialnych Firm towarzyszył – podobnie jak w ubiegłych latach – projekt „Startupy Pozytywnego Wpływu”, który wyłonił 25 społecznie innowacyjnych startupów działających na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. W kategorii „dostawcy pozytywnej zmiany: Power Cob, PROTEINrise, SeaSoil, Solwena, w kategorii „produkty dobre dla świata”: Karmnik, Las vegans, SERio, System DOT. W kategorii „pozytywne technologie”: Gleevery, Mindgram, RetenTech, Skriware. W kategorii „usługi potrzebne”: Clark, Figlisto, Laska Nebeska, Urvis Bike. Natomiast w kategorii „społecznie pozytywne”: GiveAndGetHelp, Torba-Borba, UHURU bionics, UVera, zaś w kategorii „dla wspólnego dobra”: Agazi, ec0lint, Planeat, Samo Dobro, Sklep bez granic.

Wyboru z bazy – która została opracowana w ciągu ostatnich miesięcy – prawie 750 organizacji dokonał Panel Pozytywnych Postaci składający się z 21 osób ze świata startupów, instytucji, nauki i biznesu. To innowacyjne podejście do odpowiedzialnego działania w biznesie przedstawione jest szczegółowo w raporcie – to już piąta edycja – „Startupy Pozytywnego Wpływu. Ekosystem zmiany”, któremu towarzyszy wspomniana baza z linkami oraz opisem modeli biznesowych. Partnerami tego projektu są BNP Paribas Bank Polska, Orange Polska, Bank Gospodarstwa Krajowego, Danone i Grupa Żabka. Raport i baza do pobrania: https://kozminskihub.com/raport-startupy-pozytywnego-wplywu/

Podsumowanie

Wyniki XVII Rankingu Odpowiedzialnych Firm oraz Startupów Pozytywnego Wpływu ogłoszono podczas gali, która odbyła się 22 czerwca w siedzibie Akademii Leona Koźmińskiego. Organizatorem gali był Koźmiński Business Hub, działający w ramach Akademii Leona Koźmińskiego. Tegoroczna edycja Rankingu Odpowiedzialnych Firm zgromadziła duże grono uczestników, którzy kolejny raz mieli możliwość nawiązywania ważnych relacji.

Ranking Odpowiedzialnych Firm, opublikowany po raz pierwszy w 2007 roku, to jedyne zestawienie największych spółek w Polsce, ocenianych pod kątem jakości odpowiedzialnego zarządzania zgodnie z wytycznymi ESG. Partnerem ROF 2023 jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Partnerem merytorycznym, odpowiedzialnym za przegląd odpowiedzi, jest Deloitte, zaś partnerem medialnym jest Dziennik Gazeta Prawna. Autorami zestawienia są prof. Bolesław Rok z Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego oraz Jarosław Horodecki, analityk i redaktor.

Łącznie w Rankingu Odpowiedzialnych Firm wzięło udział już ponad 250 największych firm działających na polskim rynku. Ranking umożliwia porównanie wyników w poszczególnych obszarach zarządzania pomiędzy firmami, a także jest cennym instrumentem ułatwiającym porządkowanie i rozwój strategii odpowiedzialności biznesu.

Wszelkie informacje na temat wyników rankingu można uzyskać pod adresem jaroslaw.horodecki@rankingodpowiedzialnychfirm.pl, telefonicznie: 601 21 58 97 lub na stronie www.rankingodpowiedzialnychfirm.pl, gdzie zostaną opublikowane pełne wyniki XVII Rankingu Odpowiedzialnych Firm.