BNP Paribas Bank Polska liderem XV Rankingu Odpowiedzialnych Firm

Piętnasta edycja Rankingu Odpowiedzialnych Firm, jak ubiegłoroczna, zakończyła się wręczeniem nagród przeprowadzonym w przestrzeni wirtualnej. W tym roku w ROF wzięło udział niemal 80 firm, a zainteresowanie nim wyraziło dwa razy tyle przedsiębiorstw. Ostatecznie do głównego zestawienia zakwalifikowało się 70 firm, a pierwszą pozycję w tym gronie zajął BNP Paribas Bank Polska.

W piętnastej edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm, pierwsze miejsce zajął BNP Paribas Bank Polska, który jest liderem rankingu już trzecią edycję z rzędu. Drugą pozycję na podium zajęły dwie firmy: Santander Bank Polska oraz Orange Polska. Trzecie miejsce przypadło zaś firmom Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia oraz ING Bank Śląski. Tuż poza podium, na czwartej pozycji znalazła się firma Signify Poland, na piątym miejscu zaś Schenker.

W tym roku lider Rankingu Odpowiedzialnych Firm nie uzyskał maksymalnej liczby punktów – jego wynik to 98 pkt. na 100 pkt. możliwych do uzyskania. Tym razem jednak, oprócz punktów przyznawanych za odpowiedzi na pytania zamieszczone w ankiecie, zdecydowaliśmy się także na pewien eksperyment.

„Listę wszystkich firm uczestniczących w Rankingu, ułożoną alfabetycznie w ramach pięciu połączonych branż wysłaliśmy do wszystkich uczestników Rankingu z prośbą o wybór tych, które wykazały się w tym trudnym roku 2020 wysokim poziomem odpowiedzialności społecznej i środowiskowej, zasługując na najwyższe uznanie. Tę samą listę wysłaliśmy też z prośbą o głosowanie do Panelu Pozytywnych Postaci, czyli do czterdziestu dwóch opiniotwórczych osób ze środowiska startupowego, jurorów wybierających najciekawsze startupy pozytywnego wpływu w towarzyszącej Rankingowi kategorii.” – wyjaśnia prof. ALK, dr hab. Bolesław Rok, Akademia Leona Koźmińskiego.

Połączone wyniki tej ankiety prezentujemy w tabeli – maksymalnie można było w obu głosowaniach uzyskać łącznie 6 punktów procentowych. Ale to wystarczyło, by powstała nowa, ważna kategoria dotycząca percepcji odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw i ich zaawansowania na drodze do zrównoważonego rozwoju przez istotnych interesariuszy.

Jak zaznacza prof. Bolesław Rok, wszyscy obserwujemy największe firmy w Polsce, także ich aktywizm klimatyczny i obywatelski – co zostało dobrze opisane w niedawnej publikacji Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

„Obserwujemy i oceniamy, gdyż oczekujemy z wielkim niepokojem i z niecierpliwością – przynajmniej ci najbardziej zaawansowani interesariusze – radykalnych zmian w podejściu biznesu do świata, do społeczeństwa i do środowiska przyrodniczego. Bo wkrótce będzie już za późno na jakąkolwiek zmianę.”

Jak w każdej edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm, wyróżniliśmy też branżowych liderów. W branży „bankowość, sektor finansowy i ubezpieczeniowy” kolejne pozycje na podium zajęły BNP Paribas Bank Polsk, Santander Bank Polska oraz – eq-aequo na trzecim miejscu STU ERGO Hestia i ING Bank Śląski. W branży „dobra konsumpcyjne” na podium stanęły Coca-Cola HBC Polska, Kompania Piwowarska oraz L’Oreal. W branży „farmacja i medycyna” miejsca na podium zajęły Polpharma, Servier Polska oraz Sanofi. W branży „paliwa, energetyka, wydobycie” zwycięzcą została Grupa Lotos, na drugim miejscu znalazły się firmy Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz PKN Orlen, trzecie miejsce zaś przypadło firmie Lubelski Węgiel Bogdanka. W gronie firm sklasyfikowanych w branży „produkcja przemysłowa i chemiczna” liderem została firma Signify Poland, a kolejne dwie pozycje na podium zajęły Cemex Polska oraz Schumacher Packaging. W branży „handel” kolejne miejsca zajmują Lidl Polska, Lyreco oraz Jeronimo Martins Polska. Z kolei w branży „transport, logistyka, usługi” podium należy do firm Schenker, Grupa Raben oraz Geofizyka Toruń. W branży „telekomunikacja, technologia, media i rozrywka” liderami zostały zaś Orange Polska, Capgemini i T-Mobile Polska.

„Pandemia wywołała – niejako w ramach efektu ubocznego – poważny wstrząs w wielu firmach, który zmienił także myślenie o zrównoważonym rozwoju i podejmowaniu wyzwań cywilizacyjnych. Skoro liderzy biznesu przekonali się, że kryzys jest możliwy, to znaczy, że wreszcie mogli też zacząć rozmawiać o formach i koniecznych etapach dostosowywania się. Mierzenie śladu węglowego, dekarbonizacja łańcuchów dostaw, zamykanie obiegu surowców, działy D&I w każdej firmie, odpowiedzialne innowacje, partnerstwa wielosektorowe, efektywność energetyczna, zrównoważone finansowanie, nowe struktury organizacyjne dla CSR  – to tylko przykłady całkiem nowych podejść.” – komentuje prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego, współautor Rankingu Odpowiedzialnych Firm.

Startupy Pozytywnego Wpływu

Rankingowi Odpowiedzialnych Firm towarzyszył – podobnie jak w ubiegłych latach – projekt „Startupy Pozytywnego Wpływu”, który wyłonił 21 najbardziej społecznie innowacyjnych startupów działających na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. W tym gronie znalazły się firmy: Alternation, Cool Beans, Wojna warzyw, zodzysq, eKodama, Microbe+, Pożycz To, Take!Cup, Sun Roof, All Hands Agency, Associated.apps, Bazar Miejski, Circular Scrap, Dotlenieni.org, Plan Be, CoopTech Hub, Heca, Patronite, Serce Miasta, Słuszna Strawa oraz Tech To The Rescue. Wyboru dokonał Panel Pozytywnych Postaci składający się z 42 osób ze świata startupów, instytucji, nauki i biznesu. To innowacyjne podejście do odpowiedzialnego działania w biznesie przedstawione jest szczegółowo w raporcie – to już trzecia edycja – „Startupy Pozytywnego Wpływu. Radykalna innowacja społeczna”, któremu towarzyszy baza ponad 600 takich organizacji w Polsce  z linkami do ich stron oraz opisem modeli biznesowych. Partnerami tego projektu są BNP Paribas, Orange Polska i Samsung. Raport i baza do pobrania: https://kozminskihub.com/raportspw/

Podsumowanie

Wyniki XV Rankingu Odpowiedzialnych Firm oraz Startupów Pozytywnego Wpływu ogłoszono podczas wirtualnego wydarzenia, które odbyło się 18 czerwca. Organizatorem gali był Koźmiński Business Hub, działający w ramach Akademii Leona Koźmińskiego. Tegoroczna edycja Rankingu Odpowiedzialnych Firm zgromadziła duże grono uczestników, co pokazuje, że również w warunkach pandemii działające w Polsce firmy zdają sobie sprawę z ogromnych wyzwań, jakie przed nimi stoją i nie zapominają o swojej społecznej roli.

Ranking Odpowiedzialnych Firm, opublikowany po raz pierwszy w 2007 roku, to jedyne zestawienie firm działających w Polsce ocenianych pod kątem jakości zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). Partnerem merytorycznym ROF 2021 jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Partnerem merytorycznym odpowiedzialnym za przegląd odpowiedzi jest Deloitte, zaś partnerem medialnym jest Dziennik Gazeta Prawna. Partnerem technologicznym ROF jest SMART CSR.  Autorami zestawienia są prof. Bolesław Rok z Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego oraz Jarosław Horodecki, analityk.

Łącznie w Rankingu Odpowiedzialnych Firm wzięło udział już ponad 230 największych firm działających na polskim rynku. Ranking umożliwia porównanie wyników w poszczególnych obszarach CSR pomiędzy firmami, a także jest cennym instrumentem ułatwiającym porządkowanie i rozwój strategii odpowiedzialności biznesu.

Wszelkie informacje na temat wyników rankingu można uzyskać pod adresem jaroslaw.horodecki@rankingodpowiedzialnychfirm.pl, telefonicznie: 601 21 58 97 lub na stronie www.rankingodpowiedialnychfirm.pl, gdzie zostaną opublikowane pełne wyniki XV Rankingu Odpowiedzialnych Firm.

Informacje też dostępne na: https://www.kozminski.edu.pl/pl/o-uczelni/zrownowazony-rozwoj

Scroll to Top