BNP Paribas Bank Polska i Polpharma liderami XIII Rankingu Odpowiedzialnych Firm

W tegorocznej, trzynastej już edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm, pierwsze miejsce zajęły dwie firmy: BNP Paribas Bank Polska oraz Polpharma, która została liderem Rankingu Odpowiedzialnych Firm drugi rok z rzędu. Tym razem jednak żadna z firm nie zdołała uzyskać maksymalnej liczby punktów, co jasno wskazuje, że ranking podąża za aktualnymi trendami w dziennie odpowiedzialnego biznesu, stale podwyższając poprzeczkę.

Drugą pozycję na podium zajęły firmy Coca-Cola HBC Polska, Orange Polska oraz Santander Bank Polska, na trzecim miejscu znalazło się zaś Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia. W tym roku wyróżnienia otrzymały też firmy, które znalazły się na czwartej i piątej pozycji w klasyfikacji generalnej Rankingu Odpowiedzialnych Firm – zważywszy na bardzo wysoki stopień trudności pytań zawartych w ankietach będących podstawą ROF, to znakomite miejsca. Na czwartej pozycji znalazły się Kompania Piwowarska, Schenker oraz Żywiec Zdrój, natomiast na piątej – CCC, Danone, Grupa Lotos, Nutricia, Polska Grupa Energetyczna oraz Signify Poland.

Jak co roku, wyróżniliśmy też branżowych liderów. W branży „Bankowość, sektor finansowy i ubezpieczeniowy” zwyciężył BNP Paribas Bank Polska, w kategorii „Dobra konsumpcyjne, farmacja” – firma Polpharma, w sektorze „Paliwa, energetyka, wydobycie” – Grupa Lotos oraz PGE Polska Grupa Energetyczna, w gronie firm sklasyfikowanych w sekcji „Produkcja przemysłowa” liderem została firma Signify Poland, natomiast w branży „Usługi, handel i transport” – Orange Polska.

Rankingowi Odpowiedzialnych Firm towarzyszył – podobnie jak w ubiegłym roku – konkurs Startupy Pozytywnego Wpływu, który wyłonił 16 najbardziej społecznie innowacyjnych startupów działających na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. W tym gronie znalazły się: Airror, Bezmięsny Mięsny, Bio2materials, Cantino, EcoBean, Foodsi, Good Wood Poland, Jan Barba, Mydlarnia 4 Szpaki, Nieraz, Offee, RoślinnieJemy, Solace Housing, Some Wear Else, Wege Siostry, Woskowijki by Malu.

– W Rankingu Odpowiedzialnych Firm badamy jakość systemów zarządzania CSR, nagradzając te firmy, które w dojrzały sposób podchodzą do stałego doskonalenia sposobu swojego działania na rynku i w społeczeństwie – mówi prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego, współautor Rankingu. – Największe firmy z tegorocznej edycji Rankingu coraz lepiej rozumieją wyzwania przed którymi wszyscy stoimy, szczególnie związane z katastrofą klimatyczną. Jestem przekonany, że właśnie w wyniku współpracy z innowacyjnymi startupami pozytywnego wpływu pojawią się wreszcie na polskim rynku takie rozwiązania, które radykalnie zmienią produkty i usługi niezbędne do tego, by lepiej dostosować się do czekających nas trudnych czasów.

Wyniki XIII Rankingu Odpowiedzialnych Firm oraz konkursu Startupów Pozytywnego Wpływu ogłoszono podczas gali, która odbyła się 13 czerwca w siedzibie Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Ranking Odpowiedzialnych Firm to jedyne zestawienie firm działających w Polsce ocenianych pod kątem jakości zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). Partnerem ROF 2019 jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Partnerem merytorycznym odpowiedzialnym za przegląd odpowiedzi jest Deloitte, zaś partnerem medialnym jest Dziennik Gazeta Prawna. Bank Gospodarstwa Krajowego jest partnerem konkursu Startupów Pozytywnego Wpływu. Partnerem technologicznym ROF jest SMART CSR.  Autorami zestawienia są profesor Bolesław Rok z Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego oraz Jarosław Horodecki, redaktor.

Łącznie w Rankingu Odpowiedzialnych Firm wzięło udział już ponad 200 firm działających na polskim rynku. Ranking umożliwia porównanie wyników w poszczególnych obszarach CSR pomiędzy firmami, a także jest cennym instrumentem ułatwiającym porządkowanie i rozwój strategii odpowiedzialności biznesu.

Wszelkie informacje na temat wyników rankingu można uzyskać pod adresem jaroslaw.horodecki@rankingodpowiedzialnychfirm.pl, telefonicznie: 601 21 58 97 lub na stronie www.rankingodpowiedialnychfirm.pl, gdzie zostaną opublikowane pełne wyniki XIII Rankingu Odpowiedzialnych Firm.

Scroll to Top