Rozpoczynamy wysyłanie zaproszeń do trzynastej edycji ROF

Zapraszamy wszystkie firmy do wzięcia udziału w trzynastej, a więc szczególnie szczęśliwej, edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm. To szczególne wyzwanie, w którym warto wziąć udział. Choćby po to, by sprawdzić się na tle innych firm, dla których ważne jest odpowiedzialne prowadzenie biznesu.

Wstęp, czyli kto odpowiada za ROF?

Na początek kilka słów zwyczajowego wstępu. Otóż, podobnie jak w minionym roku organizatorem rankingu jest Koźmiński Business Hub, natomiast partnerem merytorycznym naszego przedsięwzięcia jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Za weryfikację wyników zaś odpowiada firma Deloitte, a partnerem medialnym pozostaje Dziennik Gazeta Prawna. Technologicznie nas wspiera Concret Consulting, właściciel marki SMART CSR. Rzecz jasna autorami Rankingu Odpowiedzialnych Firm niezmiennie od trzynastu lat są Profesor Bolesław Rok z Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego oraz Jarosław Horodecki, redaktor i wydawca.

Ważną informacją, którą co roku szczególnie podkreślamy, jest fakt, że uczestnictwo w Rankingu Odpowiedzialnych Firm jest darmowe. Jedynym warunkiem wzięcia udziału w ROF jest wypełnienie ankiety. Zachęcamy do przeczytania tego tekstu do końca, ale w tym miejscu od razu zaznaczam, że najlepszym sposobem na pewność, że informacje o ankiecie i innych dokumentach rankingu dotrą do Państwa na czas, jest wysłanie wiadomości pod adres ranking_csr@rankingodpowiedzialnychfirm.pl.

A jaka jest korzyść z uczestnictwa w ROF? Naszym zdaniem bardzo ważna jest możliwość otrzymania wiarygodnej oceny swojego zaawansowania, ale także… nagród i wyróżnień. Według nas istotnym zadaniem, jakie ROF realizuje od 13 lat, jest też dostarczanie firmom narzędzia, dzięki któremu można systematycznie porównywać jakość systemu odpowiedzialnego zarządzania z innymi przedsiębiorstwami. Tym bardziej, że treść pytań, na podstawie których tworzony jest ROF, co roku jest zmieniana tak, by sprostać światowym trendom w tej dziedzinie. Nie inaczej było i w tym roku.

Niespodzianki, czyli co nowego w ROF 2019?

Jak co roku, tak i tym razem, w trzynastej już edycji ROF, wprowadziliśmy kilka zmian, oczywiście po wzięciu pod uwagę uwag, które stale otrzymujemy od uczestników rankingu. Liczba pytań pozostała taka sama, jak przed rokiem – jest ich 40 i są to pytania zamknięte. Dzięki temu wypełnienie ankiety jest najprostsze, jak to możliwe. By zapewnić rzetelną weryfikację odpowiedzi, prosimy tylko, by przy każdym pytaniu podać informacje takie, jak link do odpowiedniej strony internetowej, konkretny wskaźnik lub stosowny przykład.

Tegoroczną nowością jest sam proces wypełniania ankiety. W tym roku zamiast interaktywnego PDF-a, który spowodował ostatnio sporo problemów, dajemy do dyspozycji aplikację, dzięki której można łatwo i intuicyjnie wypełnić całą ankietę. Jak to zrobić? W skrócie: należy się zalogować, potwierdzić podany adres e-mail, a następnie… przystąpić do wypełniania ankiety i na koniec zaakceptować ją, co oznacza przesłanie jej do naszej weryfikacji. Dokładniejsze informacje na temat aplikacji przedstawiamy w osobnym tekście.

Ankieta – badamy cztery obszary

Dokładnie tak jak przed rokiem, 40 pytań zawartych w ankiecie podzieliliśmy na cztery obszary: „Odpowiedzialne prowadzenie biznesu”, „Polityka zrównoważonego rozwoju”, „Zarządzanie pozytywnym wpływem”, „Wybrane wskaźniki odpowiedzialności”. W końcowych wynikach pokażemy zatem nie tylko klasyfikację generalną oraz podział na branże, lecz także liderów poszczególnych obszarów. Przypominamy tylko, że wszystkie odpowiedzi mają dotyczyć działań podjętych na rynku polskim w roku 2018 lub stanu na koniec roku kalendarzowego 2018 (o ile w pytaniu nie zaznaczono inaczej).

Mamy nadzieję, że zdecydują się Państwo wziąć udział w trzynastym już Rankingu Odpowiedzialnych Firm. Aby to uczynić prosimy o przesłanie wiadomości pod adres ranking_csr@rankingodpowiedzialnychfirm.pl. Wówczas prześlemy informację o sposobie wypełnienia ankiety. Jest na to sporo czasu, bo odpowiedzi na poszczególne pytania należy udzielić nie później, niż do 19 kwietnia 2019 roku.

Oczywiście w razie jakichkolwiek pytań związanych z Rankingiem Odpowiedzialnych Firm, prosimy o kontakt poprzez e-mail lub przez profil Rankingu Odpowiedzialnych Firm na Facebooku. W sekcji Archiwum mogą też Państwo pobrać wszystkie edycje ROF od 2007 roku.

Startupy Pozytywnego Wpływu

Rankingowi Odpowiedzialnych Firm towarzyszy – podobnie jak w ubiegłym roku – druga, niezależna część: „ROF – Startupy Pozytywnego Wpływu”. Ta część jest kierowana do przedsiębiorstw powstałych w ciągu ostatnich kilku lat, które łączą realizację misji społecznej z zasadami działalności komercyjnej tworząc korzyści ekonomiczne i społeczne jednocześnie. Dzięki pracy powołanego jury – Panelu Pozytywnych Postaci – zostanie opublikowana tegoroczna lista najbardziej obiecujących startupów pozytywnego wpływu w różnych branżach, podejmujących wyzwania istotne z punktu widzenia Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Startup pozytywnego wpływu to innowacyjna forma przedsiębiorczości tworząca wartość zrównoważoną, skierowana na zmiany jakości i stylu życia, wzorców produkcji i konsumpcji, w kierunku zwiększania dobrego śladu. W Akademii Leona Koźmińskiego rozwijany jest ekosystem pozytywnego wpływu, z udziałem liderów Rankingu Odpowiedzialnych Firm oraz najlepszych startupów pozytywnego wpływu w Polsce.

 

Scroll to Top