ING Bank Śląski liderem XVI Rankingu Odpowiedzialnych Firm

Szesnasta edycja Rankingu Odpowiedzialnych Firm tym razem zakończyła się wręczeniem nagród przeprowadzonym w siedzibie Akademii Leona Koźmińskiego. W tym roku w ROF wzięło udział ponad 70 firm, a zainteresowanie nim wyraziło przeszło 100 przedsiębiorstw. Ostatecznie do głównego zestawienia zakwalifikowało się więcej niż 60 firm, a pierwszą pozycję w tym gronie zajął ING Bank Śląski.

W szesnastej edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm, pierwsze miejsce zajął ING Bank Śląski, który jest liderem rankingu drugi raz w historii, a brał udział w ROF już czternaście razy. Drugą pozycję na podium zajęło tym razem aż pięć firm: Orange Polska, Santander Bank Polska, BNP Paribas Bank Polska, Ergo Hesia oraz DB Schenker. Trzecie miejsca na podium zajęły zaś cztery firmy: L’Oréal Polska, Coca-Cola HBC, Allegro, PZU. Tuż poza podium znalazł się Lidl Polska, na piątej pozycji natomiast kolejne trzy firmy: Signify, Żywiec Zdrój oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W tym roku lider Rankingu Odpowiedzialnych Firm nie uzyskał maksymalnej liczby punktów – jego wynik to 98 pkt. na 100 pkt. możliwych do uzyskania.

W tym roku mieliśmy jednak do czynienia z bardzo wyrównaną rywalizacją, co potwierdza duża liczba firm, które wywalczyły miejsce na podium. Mimo że ankieta była trudna, a zawarte w niej pytania stawiały poprzeczkę nawet wyżej niż przed rokiem, to jednak bardzo wiele działających w Polsce firmy zdołało uzyskać ponad połowę punktów, a znaleźć się w czołowej dziesiątce można było tylko wtedy, gdy zgromadziło się co najmniej 80 proc. punktów.

Profesor Bolesław Rok, autor pytań zawartych w ankiecie podkreśla: Największe firmy w Polsce podjęły po raz 16. próbę zebrania wszystkich istotnych odpowiedzi w jednym miejscu, czyli w ankiecie Rankingu Odpowiedzialnych Firm 2022. W tym roku jeszcze większy nacisk położyliśmy na ocenę poziomu wdrożenia różnorodnych deklaracji i polityk z zakresu zrównoważonego zarządzania. Zaproponowaliśmy wiele wskaźników produktowych, bo przecież realną zmianę najlepiej widać na poziomie innowacji produktowych.”

Jak w każdej edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm, wyróżniliśmy też branżowych liderów.

  • W branży „bankowość, sektor finansowy i ubezpieczeniowy” kolejne pozycje na podium zajęły ING Bank Śląski, eq-aequo drugą pozycję Santander Bank Polska, BNP Paribas Bank Polska oraz ERGO Hestia, trzecią zaś PZU.
  • W branży „dobra konsumpcyjne” na pierwszy miejscu podium stanęły Coca-Cola HBC Polska oraz L’Oréal Polska, na drugim – Żywiec Zdrój, na trzecim zaś Kompania Piwowarska i Danone.
  • W branży „farmacja i medycyna” kolejne dwa miejsca na podium zajęły Sanofi oraz Polpharma.
  • W branży „paliwa, energetyka, wydobycie” zwycięzcą została firma Polskie Sieci Elektroenergetyczne, na drugim miejscu znalazł się PKN Orlen, a na trzecim Grupa Lotos.
  • W branży „produkcja przemysłowa i chemiczna” liderem została firma Signify Poland, a kolejne dwie pozycje na podium zajęły Schumacher Packaging oraz Cemex Polska.
  • W branży „handel” kolejne miejsca zajmują Allegro, Lidl Polska oraz LPP.
  • W branży „transport, logistyka, usługi” pierwsze miejsce na podium zajęła firma DB Schenker, na drugim miejscu są Raben Group oraz PKP Energetyka, na trzecim zaś Kuehne + Nagel.
  • W branży „telekomunikacja, technologia, media i rozrywka” liderami zostały zaś Orange Polska, natomiast kolejne dwie pozycje zajęły firmy Emitel i Walstead.

Startupy Pozytywnego Wpływu

Rankingowi Odpowiedzialnych Firm towarzyszył – podobnie jak w ubiegłych latach – projekt „Startupy Pozytywnego Wpływu”, który wyłonił 24 społecznie innowacyjne startupy działające na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. W kategorii „produkty/usługi dobre dla świata”: Bez Ości – Vegan Fish, BreadPack, myEgg, Outriders, Rebread, ZNIKA. W kategorii „pozytywne technologie”: Hydrum, Lumelabel, Orbify, Plenti, SafeKiddo, Wektoo. W kategorii „dostawcy pozytywnej zmiany”: FibriTech, FoodBugs, Humati.co, Nanoseen, Slow Media Production, Swapp!. Natomiast w kategorii „społecznie pozytywni”: Calmsie, Co z tym seksem?, Her Impact, Legalden, RESQL, SeniorApp.

Wyboru z bazy – która została opracowana w ciągu ostatnich miesięcy – prawie 1000 organizacji dokonał Panel Pozytywnych Postaci składający się z 48 osób ze świata startupów, instytucji, nauki i biznesu. To innowacyjne podejście do odpowiedzialnego działania w biznesie przedstawione jest szczegółowo w raporcie – to już czwarta edycja – „Startupy Pozytywnego Wpływu. Ekosystem zmiany”, któremu towarzyszy wspomniana baza z linkami oraz opisem modeli biznesowych. Partnerami tego projektu są BNP Paribas Bank Polska, Orange Polska, Tar Heel Capital Pathfinder, Samsung i Grupa Żabka. Raport i baza do pobrania: https://kozminskihub.com/raport-startupy-pozytywnego-wplywu/

Podsumowanie

Wyniki XVI Rankingu Odpowiedzialnych Firm oraz Startupów Pozytywnego Wpływu ogłoszono podczas gali, która odbyła się 30 czerwca w siedzibie Akademii Leona Koźmińskiego. Organizatorem gali był Kozminski Business Hub, działający w ramach Akademii Leona Koźmińskiego. Tegoroczna edycja Rankingu Odpowiedzialnych Firm zgromadziła duże grono uczestników, którzy doceniali, iż wreszcie możliwe jest takie spotkanie i odbycie swobodnych rozmów – inaczej niż w trakcie pandemii.

Ranking Odpowiedzialnych Firm, opublikowany po raz pierwszy w 2007 roku, to jedyne zestawienie firm działających w Polsce ocenianych pod kątem jakości zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). Partnerem ROF 2022 jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Partnerem merytorycznym odpowiedzialnym za przegląd odpowiedzi jest Deloitte, zaś partnerem medialnym jest Dziennik Gazeta Prawna. Autorami zestawienia są prof. Bolesław Rok z Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego oraz Jarosław Horodecki, analityk.

Łącznie w Rankingu Odpowiedzialnych Firm wzięło udział już niemal 250 największych firm działających na polskim rynku. Ranking umożliwia porównanie wyników w poszczególnych obszarach CSR pomiędzy firmami, a także jest cennym instrumentem ułatwiającym porządkowanie i rozwój strategii odpowiedzialności biznesu.

Wszelkie informacje na temat wyników rankingu można uzyskać pod adresem jaroslaw.horodecki@rankingodpowiedzialnychfirm.pl, telefonicznie: 601 21 58 97 lub na stronie www.rankingodpowiedzialnychfirm.pl, gdzie zostaną opublikowane pełne wyniki XVI Rankingu Odpowiedzialnych Firm.

Scroll to Top