BNP Paribas Bank Polska oraz ING Bank Śląski liderami XIV Rankingu Odpowiedzialnych Firm

Czternasta edycja Rankingu Odpowiedzialnych Firm, choć odbyła się w specyficznych warunkach pandemii i zakończyła wręczeniem nagród przeprowadzonym w przestrzeni wirtualnej, to jednak zgromadziła ogromną liczbę uczestników. W tym roku w ROF wzięły udział 74 firmy, choć wypełnianie rankingowej ankiety zaczęło ponad 170 firm. Ostatecznie do głównego zestawienia zakwalifikowało się 68 przedsiębiorstw, a na jego czele znalazły się BNP Paribas Bank Polska oraz ING Bank Śląski.

W tegorocznej, czternastej już edycji Rankingu Odpowiedzialnych Firm, pierwsze miejsce zajęły dwie firmy: ING Bank Śląski oraz BNP Paribas Bank Polska, który również przed rokiem został liderem rankingu. Obie firmy uzyskały przy tym maksymalną liczbę punktów, mimo że – jak co roku – pytania zamieszczone w ankiecie podążają za aktualnymi trendami w dziedzinie odpowiedzialnego biznesu, a tym samym poziom trudności ankiety będącej podstawą rankingu stale rośnie.

Drugą pozycję na podium zajęło aż pięć firm: Coca-Cola HBC Polska, Polpharma, Santander Bank Polska, Schenker oraz STU ERGO Hestia. Trzecie miejsce przypadło zaś Grupie Raben oraz firmie Signify Poland. W tym roku wyróżniliśmy też firmy, które znalazły się na czwartej i piątej pozycji w klasyfikacji generalnej Rankingu Odpowiedzialnych Firm. Zważywszy na bardzo wysoki stopień trudności pytań zawartych w ankietach będących podstawą ROF są to znakomite miejsca. Na czwartej pozycji znalazł się Orange Polska, natomiast na piątej – CCC, Cemex Polska, Grupa Lotos, Polska Grupa Energetyczna oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Wyróżniliśmy też oczywiście branżowych liderów. W branży „Bankowość, sektor finansowy i ubezpieczeniowy” zwyciężyły BNP Paribas Bank Polska oraz ING Bank Śląski. Drugie miejsce w branży zajęły Santander Bank Polska i STU ERGO Hestia, natomiast trzecie – Bank Millennium i PZU. W branży „Dobra konsumpcyjne, farmacja” liderami zostały Coca-Cola HBC Polska oraz Polpharma, na drugim miejscu znalazła się firma CCC, na trzecim natomiast Carlsberg Polska. W sektorze „Paliwa, energetyka, wydobycie” zwycięzcą zostały Grupa Lotos, Polska Grupa Energetyczna i Polskie Sieci Elektroenergetyczne.  Drugie miejsce na podium to Enea i PKN Orlen, trzecie – Lubelski Węgiel Bogdanka i Tauron Polska Energia. W gronie firm sklasyfikowanych w branży „Produkcja przemysłowa” liderem została firma Signify Poland, a kolejne dwie pozycje na podium zajęły Cemex Polska oraz Sitech. W branży „Usługi, handel i transport” kolejne miejsca zajmują zaś Schenker, Grupa Raben i Orange Polska.

– O społecznej odpowiedzialności biznesu dyskutujemy już w Polsce od ponad dwudziestu lat – komentuje prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego, współautor Rankingu. – Dyskusje są coraz ciekawsze, ale rzeczywistych, głębokich zmian w postawach przeważającej części uczestników rynku ciągle nie było widać. Wśród kilku tysięcy dużych firm na polskim rynku, dynamicznie rozwijających się od lat, tylko mniej niż 100 uczestniczy systematycznie w ostatnich edycjach Rankingu Odpowiedzialnych Firm. Jeżeli weźmie się pod uwagę również inne, poważne inicjatywy z tego obszaru, to być może ta liczba wzrośnie do 200, czyli kilku procent populacji dużych firm.

Startupy Pozytywnego Wpływu

Rankingowi Odpowiedzialnych Firm towarzyszył – podobnie jak w ubiegłym roku – konkurs Startupy Pozytywnego Wpływu, który wyłonił 20 najbardziej społecznie innowacyjnych startupów działających na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. W tym gronie znalazły się firmy: Elementy, HiProMine, SiDLY care, Slowhop, Syntoil, Warsaw Genomics – w kategorii dojrzałych „scaleupów” oraz BACtrem, Barents, Cosmetomat, Krakowska Elektrownia Społeczna, Kuchnia Konfliktu, MakeGrowLab, Mamo Pracuj, Planet Heroes, PolishGreens, Pora na Pola, TupTupTup, Ubrania do oddania, Vege Smak i Your Kaya – jako te, które właśnie szybko zaczęły roznąć.

Ten nowy i pasjonujący obszar biznesu omawiany jest szczegółowo w raporcie – to już druga edycja – „Startupy Pozytywnego Wpływu. Radykalna innowacja społeczna”. Na 250 stronach przedstawiono ponad 140 takich innowacyjnych przedsięwzięć. Raport do pobrania: raportspw.kozminskihub.com

Podsumowanie

Wyniki XIV Rankingu Odpowiedzialnych Firm oraz konkursu Startupów Pozytywnego Wpływu ogłoszono podczas wirtualnego wydarzenia, które odbyło się 4 czerwca. Organizatorem gali był Koźmiński Business Hub, działający w ramach Akademii Leona Koźmińskiego. Tegoroczna edycja Rankingu Odpowiedzialnych Firm odbyła się w szczególnych warunkach pandemii Covid-19, lecz mimo to zgromadziła duże grono uczestników, co pokazuje, że w tych trudnych warunkach działające w Polsce firmy zdają sobie sprawę z ogromnych wyzwań, jakie przed nimi stoją i nie zapominają o swojej społecznej roli.

– Żyjemy dziś w czasach przełomu i jednocześnie wielkiej niepewności – potwierdza profesor Bolesław Rok. – Nie wiemy, jak będzie wyglądał świat, gospodarka i społeczeństwo za kilka lat, a nawet za kilka miesięcy. Jedni czekają na cud, inni zatrzymali się w bezruchu, a tylko niektórzy właśnie teraz podejmują największe wyzwania, pamiętając o tym, że w czasach wielkiego kryzysu pojawiają się też największe szanse. Jednocześnie też widać niezwykłe ożywienie społeczne wśród ludzi biznesu, zarówno z tych małych, trochę większych lub z całkiem dużych firm. Pandemia wymusiła redefinicję roli biznesu w społeczeństwie.

Ranking Odpowiedzialnych Firm, opublikowany po raz pierwszy w 2007 roku, to jedyne zestawienie firm działających w Polsce ocenianych pod kątem jakości zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). Partnerem ROF 2020 jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Partnerem merytorycznym odpowiedzialnym za przegląd odpowiedzi jest Deloitte, zaś partnerem medialnym jest Dziennik Gazeta Prawna. Bank Gospodarstwa Krajowego jest partnerem Rankingu Startupów Pozytywnego Wpływu. Partnerem technologicznym ROF jest SMART CSR.  Autorami zestawienia są Profesor Bolesław Rok z Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego oraz Jarosław Horodecki, analityk.

Łącznie w Rankingu Odpowiedzialnych Firm wzięło udział już ponad 200 firm działających na polskim rynku. Ranking umożliwia porównanie wyników w poszczególnych obszarach CSR pomiędzy firmami, a także jest cennym instrumentem ułatwiającym porządkowanie i rozwój strategii odpowiedzialności biznesu.

Wszelkie informacje na temat wyników rankingu można uzyskać pod adresem jaroslaw.horodecki@rankingodpowiedzialnychfirm.pl, telefonicznie: 601 21 58 97 lub na stronie www.rankingodpowiedialnychfirm.pl, gdzie zostaną opublikowane pełne wyniki XIV Rankingu Odpowiedzialnych Firm

Scroll to Top