Startupy pozytywnego wpływu – idzie nowe

Kozminski Business Hub (KBH) zaprezentował pierwszą edycję raportu “Startupy Pozytywnego Wpływu 2019”. Startupy pozytywnego wpływu to nowe zjawisko na rynku polskiej przedsiębiorczości. Tego typu organizacje – w różnej formie prawnej – zbudowane są wokół maksymalizacji pozytywnego wpływu.  Poprzez zastosowanie nowoczesnej technologii przyczyniają się do rozwiązywania w ramach swojej podstawowej działalności rynkowej najważniejszych wyzwań przed jakimi stoimy lokalnie i globalnie.

Przybierają różne formy: od technologicznego startupu po spółdzielnię socjalną; pojawiają się w różnych branżach: od wegańskiej żywności i odpowiedzialnej mody do platform upcyklingu i domów pasywnych; rozwijają się dzięki pasji założycieli i założycielek oraz ramom wyznaczonym przez ONZ w postaci 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. W ten sposób przejawia się nowa rola biznesu w społeczeństwie – zwiększanie wartości poprzez podnoszenie jakości życia oraz jakości środowiska naturalnego.

„Młodzi przedsiębiorcy są zdecydowanie bardziej odpowiedzialni zarówno w stosunku do społeczeństwa jak i środowiska. I wiele pozytywnych zmian na rynku zachodzi dzięki ich inicjatywom. Oni nie widzą barier, a możliwości. Dzięki wielkiej platformie wymiany myśli, jaką są media społecznościowe, szybko wyłapują dobre pomysły, które sprawdziły się gdzie indziej i wprowadzają je u siebie.” – mówi Blanka Kolago-Szymczak, założycielka i redaktorka SLOW FIX BLOGA.

Raport zawiera kazusy 18 najciekawszych startupów z tego obszaru oraz opisy 12 inicjatyw wspierających ruch startupów pozytywnego wpływu w Polsce. Przedstawia także wypowiedzi ponad 40 osób, które w taki czy inny sposób są związane z myśleniem o przedsiębiorczości, perspektywach jej rozwoju i roli w społeczeństwie.

Raportowi towarzyszy publicznie dostępna i uaktualniana baza online polskich startupów pozytywnego wpływu – obecnie obejmuje 360 podmiotów.

 – Troska o zrównoważony rozwój to nasz wspólny obowiązek, a pozytywny wpływ społeczny możliwy jest tylko dzięki efektywnym partnerstwom. Rozwój form innowacyjności społecznej i rosnąca aktywność startupów pozytywnego wpływu to nie tylko inspiracja do działania, ale przede wszystkim zaproszenie do współpracy na rzecz równowagi społeczno-ekonomicznej. Gratuluję startupom zaprezentowanym w niniejszym Raporcie, a uczestnikom ekosystemu pozytywnego wpływu życzę odpowiedzialnych i efektywnych partnerstw – mówi Maria Krawczyńska, Menedżer CSR w Banku BNP Paribas.

W ostatnich latach gwałtownie wzrosła skala wyzwań przed jakimi stoimy, związanych m.in. z adaptacją do zmian klimatu czy dostępem do zasobów. Stało się oczywiste, że rozwój gospodarczy nie może naruszać w sposób istotny i nieodwracalny środowiska życia człowieka, a nawet powinien znacząco przyczyniać się do pozytywnych zmian w dużej skali. W końcu zaczęła się też zmieniać świadomość użytkowników i konsumentów w zakresie stylu życia, pojawiły się innowacyjne rozwiązania w różnej skali.

Bożena Leśniewska, Wiceprezes Zarządu Orange Polska, tak widzi przyszłość: “Innowacyjność zmienia reguły gry rynkowej. Bez niej nie da się osiągnąć przewagi nad konkurencją. Mamy świadomość, że wpływamy na poprawę życia poszczególnych ludzi i społeczności nie tylko dzięki budowaniu szerokiej dostępności usług, ale także dzięki stałemu ich rozwijaniu i wdrażaniu nowych rozwiązań, dzięki tworzeniu ekosystemu pozytywnego wpływu. Dlatego jesteśmy firmą otwartą na współpracę i niekonwencjonalne pomysły małych firm. Korzystają wszystkie strony – startupy zyskują wsparcie umożliwiające rynkowe wdrożenie swoich pomysłów, zaś Orange Polska może dzięki temu rozwijać ofertę z korzyścią dla społeczeństwa i środowiska.”

Michał Miszułowicz z Banku BNP Paribas zwraca zaś uwagę na potrzebę współpracy: – Wszystkie zalety startupów powodują, że są to przedsiębiorstwa kruche i delikatne. Większość z nich na kolejnych etapach rozwoju potrzebuje dużego partnera. Nie tylko ze względu na potrzebę zastrzyku kapitału, ale też ze względu na specjalistyczną wiedzę, wsparcie w spełnieniu wymogów regulacyjnych, ekspansję na zagraniczne rynki, czy po prostu poświadczenie rzetelności. W zamian, startupy pozwalają korporacjom eksplorować wcześniej niedostępne rynki.

Z pewnością będziemy w Polsce – ale także w innych krajach, bo to fenomen globalny – obserwować w najbliższych miesiącach i latach dynamiczny rozwój startupów pozytywnego wpływu. “Przypływ firm pozytywnego wpływu może zatopić tradycyjny biznes, bo umożliwi i jednocześnie ułatwi radykalne zwiększenie efektywności społecznej, ekologicznej i ekonomicznej. Właśnie dlatego, to co dla jednych jest wielką szansą, dla innych może być śmiertelnym zagrożeniem.” – przestrzega prof. ALK dr hab. Bolesław Rok.

Raport został przygotowany przez zespół KBH: Agnieszka Andrzejewska, Patrycja Jachna, Aga Osytek, Mirella Panek-Owsiańska, Anna Pokora, Anna Wrzosek pod kierunkiem profesora Akademii Leona Koźmińskiego Bolesława Roka. Partnerami raportu są: BNP Paribas Bank Polska i Orange Polska. Inicjatywa KBH jest integralną częścią Ekosystemu Pozytywnego Wpływu stworzonego rok temu przy okazji prezentacji Rankingu Odpowiedzialnych Firm i Startupów Pozytywnego Wpływu.

Raport „STARTUPY POZYTYWNEGO WPŁYWU. RADYKALNA INNOWACJA SPOŁECZNA” oraz bazę najciekawszych firm na polskim rynku podążających dokładnie w tym kierunku można pobrać tu:

www.raportspw.kozminskihub.com

Wszystkich założycieli i założycielki startupów pozytywnego wpływu, którzy jeszcze nie znaleźli się w tej bazie organizatorzy proszą o przysyłanie informacji, które pomogą rozwijać Ekosystem Pozytywnego Wpływu. Wiele startupów może też w ramach współpracy z Kozminski Business Hub znaleźć wsparcie mentorskie i finansowe, korzystając z obecności różnorodnego środowiska przedsiębiorców, wykładowców i studentów z wielu stron świata w Akademii Leona Koźmińskiego.

 

 

Scroll to Top