Polpharma liderem XII Rankingu Odpowiedzialnych Firm

Pierwsze miejsce w XII Rankingu Odpowiedzialnych Firm zajęła firma Polpharma. To pierwszy raz w historii rankingu, gdy pozycję lidera zdobywa polska firma. Co więcej, Polpharma uzyskała maksymalną możliwą liczbę punktów. Kolejne pozycje na podium zajęły firmy Schenker oraz Polska Grupa Energetyczna. W tym ostatnim przypadku sukces jest tym większy, że firma ta debiutowała w Rankingu Odpowiedzialnych Firm.

W tym roku Rankingowi Odpowiedzialnych Firm towarzyszył konkurs Startupy Pozytywnego Wpływu, który z ponad stu zgłoszonych startupów wyłonił 30 finalistów, z których sześciu – zdaniem jurorów – zasłużyło na szczególne wyróżnienie. W tym gronie znalazły się Bioseco, Holoroad, Kosmos dla Dziewczynek, Leżę i Pracuję, Pszczelarium oraz Wióry Lecą.

– W Rankingu Odpowiedzialnych Firm badamy jakość systemów zarządzania CSR, nagradzając te firmy, które w dojrzały sposób podchodzą do systematycznej zmiany sposobu swojego działania – mówi prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego, współautor Ekosystemu Pozytywnego Wpływu. – Największe firmy na polskim rynku, które znalazły się w tegorocznej edycji Rankingu wprawdzie powoli, dzięki „wirusowi CSR”, zmieniają swoje produkty i usługi, ale z pewnością wiele jeszcze czasu upłynie, zanim zasady zrównoważonego rozwoju staną się podstawą biznesu. To właśnie współpraca tych firm ze startupami pozytywnego wpływu może przyśpieszyć i wzmocnić tę przemianę i radykalnie podnieść poziom rzeczywistej odpowiedzialności wszystkich podmiotów na rynku.

Wyniki XII Rankingu Odpowiedzialnych Firm oraz konkursu Startupów Pozytywnego Wpływu ogłoszono podczas gali, która odbyła się 15 czerwca w siedzibie Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Ranking Odpowiedzialnych Firm to jedyne zestawienie firm działających w Polsce ocenianych pod kątem jakości zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). W tym roku organizatorem ROF jest Koźmiński Business Hub, natomiast partnerami merytorycznymi są Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Global Compact Network Poland. Za weryfikację odpowiada Deloitte, zaś partnerem medialnym jest Dziennik Gazeta Prawna. Autorami zestawienia są Profesor Bolesław Rok z Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego oraz Jarosław Horodecki, dziennikarz.

Łącznie w Rankingu Odpowiedzialnych Firm wzięło udział już 211 firm działających na polskim rynku. Ranking umożliwia porównanie wyników w poszczególnych obszarach CSR pomiędzy firmami, a także jest cennym instrumentem ułatwiającym uporządkowanie i rozwój strategii odpowiedzialności biznesu.

Wszelkie informacje na temat wyników rankingu można uzyskać pod adresem jaroslaw.horodecki@rankingodpowiedzialnychfirm.pl, telefonicznie: 601 21 58 97 lub na stronie www.rankingodpowiedialnychfirm.pl, gdzie zostaną opublikowane pełne wyniki XII Rankingu Odpowiedzialnych Firm.

 

“Szczególnie wyróżnieni finaliści” konkursu Startupów Pozytywnego Wpływu:

Bioseco – Firma tworzy rozwiązania umożliwiające ochronę ptaków na farmach wiatrowych oraz systemy dla lotnisk, który pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa pasażerom samolotów. Innowacyjne urządzenie do wykrywania ptaków.

Holoroad – Firma stworzyła aplikację, która umożliwia kompensowanie i rehabilitację następstw upośledzenia wzroku oraz opóźnienia rozwoju wtórnych chorób neurologicznych. Dzięki pierwszemu na świecie programowi rehabilitacji wzroku, umożliwiamy nowym pacjentom korzystanie z terapii widzenia.

Kosmos dla Dziewczynek – Fundacja Kosmos dla Dziewczynek tworzy środowisko wolne od ograniczających dziewczynki stereotypów. Wydaje magazyn, prowadzi szkolenia i warsztaty. Bo Dziewczynki mają moc!

Leżę i Pracuję – Agencja marketingowa, która powstała po to, by dać pracę osobom sparaliżowanym. By zmieniać ich życie, wzbogacając je o nowe doświadczenia, nowe relacje z ludźmi, nowe umiejętności czy nowe cele. To innowacyjne rozwiązanie dla pracodawców.

Pszczelarium – Stawiają pasieki i opiekują się pszczołami przez cały rok. Firma przyczynia się do zwiększania populacji pszczoły miodnej oraz zwiększenia bioróżnorodności w mieście. Można cieszyć się miodem z własnej pasieki.

Wióry Lecą – Miejska stolarnia dla amatorów, którzy tworzą meble lub dają starym przedmiotom nowe życie. Mogą oni liczyć na naukę stolarki, renowacji mebli i tapicerki. Wióry Lecą chcą być w każdym mieście w Polsce.

 

Finaliści konkursu Startupy Pozytywnego Wpływu:

Biblioteka Ubrań – To realizacja idei pozwalającej na ponowne włączenie do obiegu i dzielenie się ubraniami. Wykorzystują zasoby, które już istnieją i dają im drugie życie. Dzięki temu ubrania nie są wyrzucane, marnowane i nie zalegają niepotrzebnie w szafach.

Deaf Respect – To zrozumienie i szacunek dla głuchych jako mniejszości kulturowo-językowej. Agencja badawczo-marketingowa, która wprowadza na rynek punkt widzenia Głuchych. Wraz ze społecznością głuchych wykonuje dla firm badania rynku i testy, programy edukacyjne i społecznie angażujący marketing z pozytywnym wpływem.

Dekoeko – Platforma współpracuje z najlepszymi eko projektantami, którzy przetwarzają wyselekcjonowane materiały recyklingowe – końcówki kolekcji, materiały marketingowe, odpady produkcyjne czy opakowaniowe w wysokiej jakości produkty do sprzedaży. To budowanie wartości marki poprzez tworzenie estetycznych i funkcjonalnych produktów konsumenckich z materiałów odpadowych w firmach.

Dr Omnibus – To multimedialna platforma wspierająca terapię dzieci z zaburzeniami rozwoju (jak autyzm) oparta o Stosowaną Analizę Zachowania, uważaną za najskuteczniejsze podejście w terapii.

Earth Heart – To budowa naturalnych budynków ekologicznych, energooszczędnych, w zgodzie z człowiekiem i naturą. Budują z surowców nisko-przetworzonych, pochodzenia naturalnego. Wprowadzają tańsze materiały i rozwiązania budowlane o wysokich parametrach energooszczędności.

Gerere – Wykorzystują wiedzę naukową o tym jak zmieniać zachowania i tworzą cyfrowe, skalowalne produkty, które angażują ludzi w aktywności, które zmieniają ich życie na lepsze. Gerere to najbardziej angażujące programy edukacyjne na świecie, skuteczne gry terapeutyczne i systemy motywacyjne.

Handy Shower – Udostępniają przenośne urządzenie do higieny osobistej (3w1 – prysznic, urządzenie do mycia rąk i bidet). Małe, lekkie, trwałe, wygodne i oszczędzające wodę, dla wszystkich potrzebujących. Opcja Buy One Give One aby wspomóc doświadczonych przez los.

iniJOB – Pomagamy zwiększać zadowolenie ludzi z pracy, obniżać stres, poprawiać satysfakcję i otwierać przestrzeń do samorealizacji. Udostępniamy narzędzie do nowoczesnej, sprawczej, anonimowej, atrakcyjnej formuły zbierania pracowniczego feedbacku i budowy employee experience.

KOKOworld – Pozwala rękodzielnikom z różnych stron świata rozwijać się, tworząc w ten sposób wyjątkową sieć osób pełnych pasji, zaangażowanych w powstawanie kolekcji. Stawiając na ręczne wykonanie, innowacyjne materiały, zapewniając miejsce pracy i godną zapłatę, zmienia świat na lepsze.

Lokalny Rolnik –to targ prawdziwego jedzenia online wspierany przez lokalne społeczności. Dajemy wygodny dostęp do jedzenia najwyższej jakości prosto od lokalnych rolników i rzemieślników, wspierając małe lokalne biznesy oraz łącząc sąsiadów.

Łąka – Edukujemy, informujemy i doradzamy, prowadzimy sklep. W produkcję nasion angażujemy osoby bezdomne i uzależnione. Zapraszamy łąki kwietne do naszych miast. Trawniki wymagają podlewania, nawożenia, ciągłego koszenia i nie są cenne dla przyrody. Łąki kwietne są piękne, tanie w utrzymaniu i są ogromnym wsparciem dla bioróżnorodności miast. Pomagają oszczędzać wodę, paliwo i oczyszczają powietrze.

MAMApożycza – Pomagają rodzicom odzyskać pieniądze z rzeczy i sprzętu, który zalega w domach. Kojarzą mamy i zachęcają do lepszego wykorzystywania posiadanych zasobów, do pożyczania/ sprzedawania/ kupowania i leasingowania rzeczy dla dzieci w wieku 0-6 lat innym rodzicom.

Manumania – To spółdzielnia socjalna, w której tworzone są oryginalne artykuły promocyjne, gadżety reklamowe i dekoracje z drewna. Produkty są wytwarzane z materiałów ekologicznych i z recyklingu.

Nepalove – To marka zrodzona z pasji, miłości do gór i Nepalu. Sprowadza do Polski szale i koce tam produkowane, pochodzące od niewielkich wytwórców. Nepalove przeznacza 5% od całości przychodu ze sprzedaży produktów na dofinansowanie wiejskiej szkoły w Himalajach.

Panato – Ogólnopolska sieć przedsiębiorstw społecznych zatrudniających osoby bezrobotne oraz z niepełnosprawnościami. Pod marką PANATO Bag szyją torby, worki, plecaki i akcesoria reklamowe na rynek polski i zagraniczny.

Planeta Kreatorów – Rozwijamy kompetencje cyfrowe i kreatywność dzieci. Szerzymy wiedzę z zakresu zrównoważonego rozwoju, nowoczesnych technologii i design thinking, rozwijając przy tym u dzieci i dorosłych kompetencje XXI wieku, takie jak: inicjatywa, wytrwałość, adaptacja, ciekawość i świadomość kulturowo-społeczna.

Polska Witalna – Propaguje zrównoważony styl życia w oparciu o trzy filary: mindfulness, umiarkowana aktywność, diet coaching. Organizator spotkań branżowych, warsztatów i wydarzeń (letnie i zimowe festiwale witalne). Program szkoleniowy Mentoringu Witalnego oraz Uniwersytet Witalny na platformie IT.

REC.ON – To nowoczesne wzornictwo o proekologicznym charakterze – produkty wykonane ręcznie z materiałów pochodzących z recyklingu, np. zużyte części samochodowe oraz drewno z odzysku.

Simtility – Model oparty na zaangażowaniu i współtworzeniu – każdy może zgłosić pomysł na produkt, współdecydować o jego wprowadzeniu do sprzedaży. Produkty kierują do osób niepełnosprawnych, starszych oraz dzieci.

Social Wolves – Główny ich produkt to „Zwolnieni z Teorii: – praktyczna i zespołowa olimpiada, w której wyzwaniem dla uczestników jest zorganizowanie własnego projektu społecznego – prawdziwego przedsięwzięcia, które pomaga innym.

Use Bike – Długoterminowy wynajem flot wyprodukowanych w Polsce autorskich rowerów. A także Cargo Bike na rynku usług logistycznych przewozu towarów.

Vegi – Umożliwiamy stały dostęp do zdrowej żywności zarówno w domu jak i w miejscu pracy. Dzięki Zielonej Ścianie i Szklarni Vegi, klienci mają całoroczny dostęp do zdrowych i świeżych warzyw, ziół, sałat i owoców.

WoshWosh – To pierwsza na świecie firma zajmująca się odnową, naprawą, czyszczeniem oraz personalizacją obuwia. Odnowili już ponad 20 tysięcy par obuwia. Działają w zgodzie z zasadą minimalizmu i zero waste.

Życie jest Fajne – Tworzą miejsca pracy dla dorosłych autystów, którzy po zakończeniu edukacji, poprzez pracę – lecz nie w warunkach chronionych a na zasadach biznesowych – będą mogli poprzez pracę nadal się rozwijać i rehabilitować.

Scroll to Top